Haber

Çin’den ABD’ye Suriye’ye Yönelik Tek Taraflı Yaptırımları Kaldırması Çağrısı

PEKİN, 8 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’yi deprem nedeniyle ciddi bir insani krizle karşı karşıya kalan Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımları derhal kaldırmaya çağırdı.

Çarşamba günü düzenlediği olağan basın toplantısında Mao, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun yerel insani durumun kötüleşmesini önlemek için Suriye’deki depremzedelere acil yardım çağrısında bulunduğunu söyledi.

ABD’nin Suriye krizine uzun süredir müdahil olduğunu hatırlatan Mao, ABD’nin Suriye’ye yönelik sık sık yaptığı askeri müdahaleler ve sert ekonomik yaptırımların büyük sivil kayıplara yol açtığını, Suriye halkının temel ihtiyaç maddelerine erişimini engellediğini ve ülkenin kalkınmasına engel olduğunu söyledi. ekonomik kalkınma ve yeniden inşa. belirtilmiş.

Sözcü, “Bugün bile ABD birlikleri Suriye’nin ana petrol sahalarını işgal ediyor, ülkenin petrol üretiminin yüzde 80’inden fazlasını yağmalıyor ve Suriye’nin tahıl stoklarını yurt dışına kaçırarak ve yakarak ülkedeki insani krizi şiddetlendiriyor” dedi.

Mao, “Yıkıcı şokların ardından ABD, jeopolitik saplantılarından vazgeçmeli, Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımları derhal kaldırmalı ve insani yardım için kapıyı açmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu