Haber

Hatay’da Depremin Vurduğu Tarihi Uzun Çarşı’da Esnafın Kepenklerini Kapatmasıyla İyileşme Süreci Başladı

Hatay’da depremin vurduğu tarihi Uzun Çarşı’da esnafın kepenkleri açmasının ardından ziyarete gelen vatandaşlar yeniden alışverişe başladı.

Hatay’da harabeye dönen Antakya’nın kalbi olarak nitelendirilen tarihi Uzun Çarşı’da esnaflar işyerlerini açarak toparlanma sürecini başlattı. Yüzyılın felaketi olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde en fazla yıkıma uğrayan illerden biri de Hatay oldu. Antakya’nın kalbi olarak nitelendirilen tarihi Uzun Çarşı da depremde hasar gördü. Çarşıdaki 2 bin 500 işyerinden 600’ü depremlerde yıkıldı. Depremde kapanan ve hasar gören işyerlerinin onarımının ardından yeniden açıldı. Uzunçarşı esnafı da kepenklerini açarak çalışmalarına başladı.

“Esnaf dükkânlarını açıyor, artık ekmeğimizi yapabiliriz”

Uzun Çarşı’da baharatçı dükkanı işleten Mehmet Tanrısever, “Çarşı depremin ilk günlerine göre daha iyi durumda, insanlar gelmeye başladı. Artık ekmek.Dükkanlarımız açıldı.Uzunçarşı bölge olarak toparlanmaya başladı.Restore edildi. Çarşıda altyapı çalışmaları yapıldı. Bunlar bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor” dedi.

Tarihi Uzunçarşı’yı ziyarete gelen Yusuf İnan, “Bazıları açılmaya başladı, bu güzel bir durum, insanların gelip buraların nasıl olduğunu görmesi gerekiyor. Yavaş yavaş toparlanmaya başladı, inşallah görürüz” dedi. sonu güzel olacak.” – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu