Haber

İstanbul’da terör saldırısına hazırlanan 2 DEAŞ’lı terörist yakalandı

İstanbul’da terör saldırısı düzenlediği belirlenen 2 terör örgütü DEAŞ üyesi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün faaliyetlerini deşifre etmek ve örgüt mensuplarını tespit ederek yakalamak için çalışma başlattı.

Terör örgütünün Afganistan yapılanmasıyla irtibatlı olan Ebu Maymuna kod adlı KZI’nin mesken tipi patlayıcı uzmanı vasfına sahip olduğunu ve bu alanda eğitim verdiğini tespit eden ekipler, sosyal medya hesaplarından propaganda içerikli paylaşımlar yaptı.

Paylaşımlarında ‘kâfir’ olarak gösterilen ülkelere yönelik ve Türkiye’yi de hedef alan saldırı emrini veren zanlının, Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina’da olduğu gibi yabancı uyruklularla terör saldırısı hazırladığını belirleyen ekipler Zanlının birlikte hareket ettiği AM, bu zanlıların içinde bulunduğu aracın 31 Aralık’ta olduğunu belirledi. 2022’de Başakşehir’de durmak istedi.

Ekipler, “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya başlayan 2 zanlının aracını tekerleklerine ateş ederek durdurdu. Yılbaşında taşınmaya hazırlanan KZI ve AM gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen KZİ’nin tutuklandığı, AM’nin ise anılan işlemlerin ardından sınır dışı edileceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu