Ekonomi

Küresel durgunluk umutları iyimser

Dünya ekonomisi bu yıl resesyon ile yumuşak iniş arasındaki ince çizgide ilerlerken, yaşanan sayısız gelişme, yılın iyimser beklentilerle başlamasını sağlıyor. Çin ekonomisinin beklenenden erken açılması, elektrik krizi endişelerine rağmen kış sezonunun oldukça ölçülü başlaması ve ABD’de enflasyonun yavaşlaması bu gelişmeler arasında yer alıyor.

Ancak Fed, Avrupa Merkez Bankası ve bazı merkez bankalarının faiz artırımlarına devam etme planları yılın geri kalanında yaşanan telaşı artırıyor. Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, “Yumuşak inişe giden yol dar. “Politika yapıcıların ne kadar kısıtlayıcı olmaları gerektiğini ayarlamaları zor olacak” dedi.

Çin’den ekonomiyi dışa açma çağrısı

Ancak Hatzius, merkez bankalarının bunu başarabileceğine inandığını kaydetti. Uluslararası Para Fonu (IMF) ayrıca Çin’i ekonomiyi dışa açma sürecini sürdürmeye davet etti.

IMF Lideri Kristalina Georgieva dün, Çin’in sıfır Kovid politikasından normalleşme politikasının 2023 küresel büyümesi için en değerli gelişme olduğunu belirtmişti. Georgieva, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de bir yavaşlama olursa bunun ölçülü olmasını beklediğini söyledi.

IMF Lideri, merkez bankalarının kalıcı enflasyonla başa çıkmak için para politikalarını sıkılaştırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

koseajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu