Yaşam

Lodos Havasının Uyku Bozukluklarından Ruhsal Bozukluklara İnsan Psikolojisi Üzerindeki İlginç Etkileri

Soğuk havanın baş ağrısına veya uykululuğa neden olduğunu daha önce duymuştuk. Ancak güneybatının etkisi bunlarla sınırlı değil. Lodos, tarih boyunca bireysel ve sağlık açısından etkilerinin yanı sıra toplumsal anlamda da yankı uyandırmıştır. Mesela güneybatı döneminde devlet adamları değerli işlerini ertelediler. Öyle ki devlet işlerini bile aksattı… Diğer etkileri hakkında detayları içeriğimizden bulabilirsiniz.

Ülkemizde güneybatı havası kapıda olduğunda güneybatıdan esen sıcak rüzgarlar nedeniyle çeşitli sağlık sorunları ve sinir bozuklukları meydana gelebilir.

Çoğumuz güneybatı olduğu günlerde kendimizi daha yorgun ve isteksiz bulabiliriz.

Soğuk günlerde yataktan kalkmak veya sabahları erken kalkmak çok zordur. Bütün gün yatakta yatmak için bulutlu ve gri hava, bir de rüzgarın verdiği yorgunluk…

Öte yandan güneybatının olduğu günlerde en çok şikayet edilen konulardan biri de baş ağrısı…

Huysuzluk ve sinirlilik de cabası…

Bütün bunlara ek olarak güneybatı kıyısı tarihte korkunç bir üne sahiptir.

Güneybatının insanlar üzerinde baş ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, kan çanağı gibi bir dizi etki yaptığına inanıldığı için, Bizans döneminde güneybatı rüzgar aldığında mahkemeler, Osmanlı’da ise kadılıklar iptal edilirdi. davalara karar veremez.

Bir rivayete göre lodosun insan psikolojisini bozan ve uykusunu getiren yönü nedeniyle günümüzde hırsızlık olaylarının çok olduğu söylenmektedir.

Kadıların karar vermekten kaçındıkları, adeta hayatı durduracakları bu inanışların doğruluğu inkar edilemez.

Örneğin psikologlar, danışanlarının güneybatı günlerinde daha sınırlı olduklarını gözlemlediklerini belirtiyorlar.

Kendinizi bu soğuk havaların olumsuz etkilerinden korumak için dışarıda mutlaka bere takın, klimalı ve rüzgarlı ortamlarda kalmayın, mümkünse dışarı bile çıkmayın, evdeyken camları açmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu