Haber

Faiz Kararı Rekor Kırıyor: Dolar, Borsa, Altın Yükselişte!

21 ay sonra Merkez Bankası faiz indirimlerinin bittiğini, sıkılaştırmaya başladığını açıkladı ve faiz oranlarını yükseltti. Son faiz artışı Mart 2021’de yapıldı. Eylül 2021’den bu yana yüzde 19’dan yüzde 8,5’e gerileyen politika faizi bugün yeniden yükseldi. Ancak piyasaların tepkisi beklendiği gibi olmadı.

Yüzde 15’e çıkarılan politika faizi piyasa beklentilerini karşılamadı. Faiz kararının ardından borsa günlerdir yüksek artış beklentisiyle çakılırken yükselmeye başladı.

BIST 100 endeksi yüzde 1’in üzerinde primle işlem görüyor. Bankacılık endeksi sınırlı da olsa negatif olmaya devam ediyor.

Doların yüksek faiz artışlarıyla gerilemesi beklenirken, yükselmeye başladı. Rekor kırarak yüzde 2’nin üzerinde değer kazanarak Türk Lirası karşısında tarihinde ilk kez yüzde 24’ün üzerine çıktı.

Bankalararası piyasalarda 24.06 seviyelerinde seyrini sürdürürken, Kapalıçarşı’da faiz kararı öncesi ‘dalgalı borsa’ya ara verildiği haberi geldi. Seçim öncesi serbest piyasada resmi döviz kuru ile oldukça fazla açılış yapan dolar/TL, geçtiğimiz günlerde geri adım atmıştı. Bugün tekrar senkronize edildi.

Euro ise TL karşısında yaklaşık yüzde 2,5 artışla 26,50 seviyesine yakın.

Ons altın bugün 1.925 dolar seviyesine kadar gerilerken, gram altın da ülkede doların yükselmesiyle yaklaşık yüzde 2 yükseldi ve süreç 1.500 seviyesine yakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu